Rajd Rowerowy Warmia – Przystanek Zatoka 2022 - RELACJA

Życie to piękna jazda, szczególnie gdy jedziesz rowerem.

Po raz pierwszy,  w dniach od czwartku 19  maja  do niedzieli 22 maja  2022 r. Warmia stała się miejscem  integracji Koleżanek i Kolegów adwokatów z Klubu Rowerowego Adwokatury Polskiej  wraz z rodzinami.

Rowerzystów ugościł Ośrodek Przystanek-Zatoka  w Sile,  z pięknym widokiem na Jezioro Wulpińskie, położony w Gminie Stawiguda, największej gminie w Europie.   

Już w czwartek uczestnicy z całej Polski dołączyli do miejsca spotkania, aby rozpocząć wyprawę rowerową do Gietrzwałdu. Trasa wiodła przez Sząbruk, Unieszewo, Naglady. W Sząbruku duże wrażenie zrobił późnogotycki Kościół Św. Mikołaja, z jego charakterystyczną kopułą. W Gietrzwałdzie odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne, jedyne miejsce objawień Matki Bożej w Polsce uznane przez Kościół katolicki. Pobyt uprzyjemniła kolacja w Karczmie Warmińskiej. Uczestników zachwycił charakterystyczny, pagórkowaty krajobraz południowej Warmii z dominującym kolorem wiosennej zieleni i żółtymi kolorami rzepaku.

Niespodziewane spotkanie Komandora z bykiem zakończyło się dobrze – dla byka.

Łącznie w pierwszym dniu Rajdu uczestnicy przejechali rowerami 40 km.

 

W piątek uczestników powitali Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej adw. Stefan Salamon i Wicedziekan adw. Jerzy Dobrzański, gospodarze terenu Rajdu - Izby Adwokackiej w Olsztynie, którzy wręczyli  uczestnikom interesującą publikację „Dziedzictwo Kulturalne i Przyrodnicze Gminy Stawiguda” wraz z mapą rowerową. Publikacja stanowiła uzupełnienie zawartości „pakietu startowego” od Organizatorów, zawierającego mapy, foldery i atlasy  tras rowerowych Województwa Warmińsko – Mazurskiego i jego atrakcyjnych miejsc.  W pakiecie znalazły się również elementy odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo uczestników.

Piątkowa trasa Rajdu objęła granice południowej Warmii poprzez Tomaszkowo Dorotowo, Lasy Łańskie, Rezerwat Las Warmiński, Ząbie, Pluski, Stawigudę, Dorotowo i  Tomaszkowo. Wyprawa objęła brzegi Jeziora Łańskiego, długość trasy wynosiła  60 km, z sumą wysokości około 450 m.  Szczególne wrażenie wywarły Lasy Puszczy Napiwodzko-Ramudzkiej oraz krajobraz z drewnianego mostku na Łynie, w okolicach Ząbia. Najmłodsi uczestnicy Rajdu Zuzia Hein i Leon Węgrowski dojechali do wioski Pluski  wraz z Danutą Kempa i adw. Natalią Kempa-Węgrowską, zaliczając trasę rowerową długości 30 km. 8-miesięczna Milena, wraz z rodzicami Beatą i Adamem Hein przejechała całą 60 km trasę  w rowerowym wózku. W Pluskach na uczestników oczekiwał najlepszy sandacz w Polsce Północnej i piękny widok na jezioro Pluszne. 

Nad  bezpieczeństwem i właściwym doborem trasy ścieżkami asfaltowymi i szutrowymi  czuwał wraz z Komandorem Rajdu trener kolarstwa Andrzej Rutkowski.

Organizatorzy zapewnili tego dnia piękną pogodę, co wpłynęło na lepszą prezentację Jeziora i Lasów Łańskich oraz  dobre humory uczestników.

Wieczorem uczestnicy spotkali się na kolacji w wiacie grillowej „Przystanek Zatoka,” degustując przysmaki przywiezione z całej Polski. Hitem wieczoru były ciasta w tym szarlotka Martyny Surdykowskiej, córki adw. Małgorzaty Derezińskiej. Powodzeniem cieszyły się nalewki z owoców oraz piwa z regionalnych browarów przywiezione przez uczestników.

W sobotę nastąpiło załamanie pogody, które nie przeszkodziło jednak uczestnikom w zwiedzaniu najciekawszych miejsc w stolicy regionu Olsztynie. Objazd Starówki, Parku Centralnego, okolicy Zamku Olsztyńskiego, trasy nad Jeziorem Długim, Rezerwatu Redykajny a nade wszystko Łynostrady, doliną  Łyny stanowiło dopełnienie zachwytu rowerzystów adw. Ludwika Żukowskiego i adw. Cezarego Lipki. Pozostali uczestnicy  spędzili miło czas w „Coffee House” i w Browarze Warmia.

Najmłodsi uczestnicy Rajdu zostali uroczyście wyróżnieni Pucharami Prezesa Rowerowego  Klubu Adwokatury adw. Cezarego Lipki oraz medalami „Super Rowerzystka” „Super Rowerzysta” na pamiątkę Rajdu, wręczonymi przez Komandora adw. Andrzeja Kempę i Prezesa adw. Cezarego Lipkę.

Dyplom „Anioła Rajdu Warmia 2022 otrzymała Danuta Kempa, natomiast Komandor Rajdu został wyróżniony przez Prezesa Klubu Rowerowego Adwokatury Polskiej Statuetką „Waleczny”.

Wieczór  z kolacją w górnej sali Restauracji Przystanek Zatoka uczestnicy spędzili na jazzowym koncercie znakomitych olsztyńskich  muzyków: saksofonisty Zbigniewa Siwka i gitarzysty Jarosława Śpiewankiewicza. Gościnnie, na perkusji wystąpił  Komandor Rajdu adw. Andrzej Kempa.  Koncert cieszył się wielkim aplauzem.  

W Rajdzie uczestniczyło 27 uczestników z całej Polski, którzy łącznie przejechali na rowerach ponad 120 km.

Uczestnicy  stworzyli wspaniałą i niezapomnianą atmosferę, podsyconą pięknem południowej Warmii.

Organizator Klub Rowerowy Adwokatury Polskiej składa podziękowania członkom Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie, na czele z adw. Stefanem Salamonem, którzy wsparli to przedsięwzięcie. Osobne podziękowania przekazujemy Pani Katarzynie Gurgacz Dyrektorce „Przystanek Zatoka”, za świetną organizację i bardzo dobre warunki pobytu stworzone uczestnikom w Ośrodku.  Podziękowania składamy Panu Marcinowi Garibalczykowi Dyrektorowi Departamentu Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Panu Leszkowi Malarskiemu z Polskiego Związku Motorowego w Olsztynie, a także Panu Michałowi Kontraktowiczowi Wójtowi Gminy Stawiguda, dzięki którym uczestnicy Rajdu zostali zaopatrzeni w doskonałe materiały promujące Warmię i Mazury. Zapraszamy rowerowo za rok na Warmię i Mazury.

Komandor adw. Andrzej Kempa                                                      Prezes adw. Cezary Lipko

Galeria rajdu.

 


KALENDARZ WYDARZEŃKliknij w znacznik by przeczytać treść wydarzenia.